Professional Stereo Conference Amplifier 2x1000W - HX1000X2
sku: fe9699099458
thương hiệu:
Giá bán (Đã bao gồm VAT)
Liên hệ 0934503848
tổng quan sản phẩm:
Two-channel stereo professional power amplifier; New appearance design, standard chassis, suitable for standard cabinet installation; A series of high-power amplifiers can be selected arbitrarily to meet different needs; Three operating modes to choose from: stereo, parallel and BTL bridged, with operating mode switch selection. Individually adjustable volume per channel; Minimum load impedance of 4Ω for stereo operation, 8Ω for BTL operation and 2Ω for parallel operation; XLR signal input connector (female connector) and XLR signal output connector (male connector) are available for flexible and convenient use. Amplifier output has common binding posts and professional SPEAKON speaker sockets (only in stereo mode); With short-circuit protection, DC protection, power on and off various protection and alarm functions; Each channel is equipped with LED working status, low noise design; Suitable for language transmission and sound reinforcement in many different occasions
Description
Specifications
Model
HX1000X2
Rated output / per channel, 8Ω
1000W
Rated output / per channel, 4Ω
1500W
Rated output / Bridge Model,  8Ω
2800W
Output Interface
2 Speakon for Stereo & Bridge Output
Input Sensitivity
1.0V
Input Impedance
20kΩ/balance, 10kΩ/unbalance
SNR
≥98dB
Damping Coefficient/8Ω,1kHz
>230
Frequency Response
20Hz-20kHz (±1dB)